CZE ENG

OSBDM - Recenze levného BDM interface

 

 

OSBDM

 

Upozornění: Následující recenze popisuje již zastaralý programátor na bázi mikrokontroléru JB16 a vývojové prostředí Freescale CodeWarrior 6.x, které není možné provozovat na 64 bitových operačních systémech. Tento programátor byl i vyřazen z nabídky eshopu HW.cz, proto doporučuji použít novější verzi na bázi mikrokontroléru JS16 (návod na výrobu je mezi odkazy) s nejnovějším firmware a vývojové prostředí Freescale CodeWarrior 10, které funguje nejen na 64 bitových Windows, ale také na OS Linux.

 

Často se mě lidé ptají jaký "programátor" používám pro programování mikrokontrolerů Freescale. Zatím jsem je vždy musel odkázat na relativně drahé demonstrační desky, které BDM interfacem disponují, ale stojí okolo dvou tisíc korun. Na internetu je však možné sehnat návod na stavbu jednoduchého programátoru k jehož stavbě jsou však potřeba součástky, které nejsou v ČR příliš dobře k dostupné. Všechny tyto problémy však vyřešil HW.cz, který jej začal nabízet jako stavebnici.

 

Zkonstruovat a oživit tuto stavebnici by měl zvládnout každý, alespoň trochu zkušený bastlíř. Všechnu elektroniku se podařilo vměstnat na jednostranný plošný spoj což jistě přispělo k relativně nízké ceně stavebnice. Všechny pasivní součástky jsou ve velikostech 1206, takže jejich osazení je s mikropájkou snadné. Jediný problém by mohl začínající bastlíř mít s osazením "oddělovačů" IC1 a IC2 a s krystalem.

Po osazení všech součástek je potřeba do programátoru nahrát vlastní Firmware. Díky USB bootloaderu, kterým mikrokontroléry Freescale s podporou USB disponují je to velice snadné a není potřeba konstruovat ani shánět programátor pro mikrokontroléry HC08.

 

OSBDM a PidiBot

 

Pro psaní programů a debugování je nutné použít vývojové prostředí CodeWarrior. Jeho "Specialní Edici" je možné si po registraci zdarma stáhnout z webových stránek Freescale. Ta poskytuje možnost psát vlastní plnohodnotné aplikace. Jediné omezení je maximální velikost výsledného zkompilovaného kódu na 32kb. Osobně sem měl však zprvu problém CodeWarrior s OSBDM "rozchodit". Tento problém se mi podařilo vyřešit opětovnou instalací nejnovější verze 6.2 a doinstalováním všech aktualizací. Zejména Service Pack 6.2.2 je pro funkčnost OSBDM nutný.

Závěr:

OSBDM je velice pěkná alternativa pro začínájící vývojáře, kteří nemají dostatek financí nutných pro koupi profesionálního BDM interface nebo nějaké demostrační desky s vlastním BDM. Bez problémů se mi podařilo narogramovat a debugovat 8 bitové mikrokontroléry s jádrem HCS08 řady QG, SH, JM, QE a 32 bitové mikrokontrolery s jádrem ColdFire V1 řady QE a JM. Nakonec bych chtěl poděkovat HW.cz, autorům stavebnice a všem kdo se na vývoji OSBDM podíleli.

Odkazy:

 

Sociální sítě:

 

Vložit komentář:



Jméno:   E-mail:   WWW:   

  Zaškrtni (Ochrana proti spamu)       

Komentáře:

Mica
2010-04-19 13:56:00
Tibor Sopko:
Dobrý den, ve verzi 6.3 je OSBDM přímo podporováno bez nutnosti instalovat nějaký další software. Prostě OSBDM připojte do USBčka, nechte nainstalovat ovladače a před samotným debugováním nějakého projektu vyberte jako cílové zařízení "HCS08 Open Source BDM" a pokud má OSBDM správně nahraný firmware a BDMko je správně připojené k mikrokontroleru, tak to musí šlapat...
Tibor Sopko
2010-04-08 19:29:31
Dobrý den.Před časem sem stavěl Pidibota a dík Vám ho taky rozchodil.Nedávno jsem koupil a postavil stavebnici OSBDM a narazil na problém s Code Warriorem.Mám verzi 6.3 ale nevím jaké aktualizace a jak a co nastavit aby to OSBDM našlo.Prosím o radu

 

Všechna práva skoro vyhrazena. Copypaste © 2024 Mica
Pokud není uvedeno jinak, je obsah tohoto webu dostupný pod licencí Creative Commons Attribution 3.0 License